ЕСПН излезе со прогноза за НБА драфтот: Првото место ќе го заземе играч од Европа

espn-logo.9.1.10

Американската ТВ куќа „EСПН“  излезе со своја прогнозна за идниот НБА драфт, во кој ќе се избираат идните ѕвезди во најсилната светска кошаркарска лига.

Според, нивниот избор на драфтот, убедливо прв избор ќе биде европската надеж Словенецот Лука Дончиќ.

Први на драфтот ќе избираат Феникс Санс,а според нивната игра дефинитивно добро ќе им дојде Дончиќ, кој игра на позицијата бек.

Со евентуалниот избор на Дончиќ како пик број 1, ќе стане вториот Европеец кој бил пик број 1, а пред него, во 2006 година тоа беше Андре Баранини.

Словенецот светскоти внимание кон него го привлече со игрите на Европското првенство кога беше еден од најдобрите кошаркари на Европското првенство.

luka-doncic

Facebook Коментари