Поврзете се со нас

НБА

„ЕСПН“ ги одбра најдобрите играчи во историјата на НБА лигата

Објавено

на

Додека се уште трае документарецот „Последниот танц“, реномираниот американски медиум „ЕСПН“ објави листа на најдобрите 74 кошаркари во историјата на НБА лигата.

Нормално на ескпертите воопшто не им беше лесно да пресечат и да направат ваква листа, рангирање, но на крајот донесоа одлука и според нив сосема очекувано број еден на сите времиња е легендарниот ас на Чикаго Булс, Мајкл Џордан.

Зад Ем-Џеј интересно е Леброн Џејмс, додека третата позиција е резервирана за играчот со најмногу поени во историјата на лигата, Карим Абдул Џабар.

Во првата десетка се уште Бил Расел, Маџик Џонсон, Вилт Чембрлен, Лери Бирд, Тим Данкан и славното дуо на ЛА Лејкерс, Коби Брајант и Шекил О’Нил.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни