Поврзете се со нас

Македонија

Емини донесе победа за Воска Спорт во дербито со Пелистер

Објавено

на

foto: FB-F.C Voska Sport

Екипата на Воска Спорт издвојува победа над Пелистер од 2-1 во дерби натпреварот со кој се затвори 21. коло во Втората македонска лига.

Средбата на „Билјанини Извори“ ја реши искусниот Изаир Емини кој до даде двата гола за домаќините. Првиот дојде од слободен удар во првото полувреме, а вториот во второто полувреме. До крајот гостите само се избори за почесен погодок преку ветеранот Борче Маневски.

Со овој триумф Воска Спорт дојде до 50. бод во шампионатот со што е на втората позиција зад лидерот Вардар (52). Кога се во прашање битолчани тие остануваат на 43 поени и се се подалеку од местата кои водат во ПМФЛ или во најмала рака баражот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни