Поврзете се со нас

Лига на шампиони

ЕХФ пресече: Еурофарм Пелистер ќе игра во Лигата на шампионите

Објавено

на

foto:www.facebook.com/hceurofarmpelister

Македонскиот ракометен шампион, Еурофарм Пелистер втора година по ред ќе игра во Лигата на шампионите.

Европската ракометна федерација денеска ги потврди 16-те учесници во новата сезона, а меѓу нив се најде и битолскиот клуб, што е одлична вест за македонскиот ракомет и фановите на Пелистер.

Еурофарм е меѓу шесте клуба кои добија вајлд-кард од ЕХФ за место во групната фаза, а таков статус уште имаат и Загреб, Нант, Пик Сегед, Кјелце и Динамо Букурешт.

Останатите девет клубови веќе си имаа обезбедено место во ЛШ, а тоа се Алборг, Барселона, ПСЖ, Магдебург, Фухсе, Веспрем, Колштад, Висла и Спортинг.

Дополнително место преку посебна одлука на ЕХФ доби и данска Фредериција.

Ждрепката за групната фаза ќе се одржи на 27. јуни.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни