Поврзете се со нас

Лига на шампиони

ЕХФ на „зелена маса“ го елиминираше Вардар од ЛШ, па сега му додели мини-премија

Објавено

на

Минатата седмица Европската ракометна федерација (ЕХФ) донесе низа на одлуки кои донесаа реакции во јавноста, а една од нив беше таа да ги откаже осминафиналните и четвртфиналните фаза во Лигата на шампионите, односно „жив“ да остане само завршниот фајнал-фор турнир во Келн кој ќе се одржи на крајот на годината и на истиот ќе учествуваат Барселона, ПСЖ, Веспрем и Кил, тимови кои беа најдобрите водвете групи во регуларниот дел.

Оваа одлука значеше дека нашиот Вардар е елиминиран, поточно ќе нема можност да може да ја одбрани титулата. ЕХФ за екипите како Вардар, но и Флензбург, Киелце, Целје Пивоварна Лашко, Висла Плок, Алборг, Порто и Монпелје кои исто беа елиминирани на „зелена маса“ да им додели мини-премии во висина.

Се работи за сума од 250.000 евра од солидарниот фонд или 25.000 евра по клуб како надомест за тие кои останаа без шанса да се борат за европската круна.

Истата сума од 25.000 евра ја добија и четирите клубови кај дамите кои останаа без можност да обезбедат место на завршниот турнир во Будимпешта.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни