Поврзете се со нас

Лига на шампиони

ЕХФ го избра најдоброто од лудиот Ф4 турнир во Келн: Четири вардарци во идеалниот тим (Видео)

Објавено

на

Вардар по вторпат ја покори Европа и во турблулентната и крајно проблематична сезона успеа да ја освои титулата во Лигата на шампионите, уривајќи големи великани како Барселона и Веспрем на патот до славјето кое оваа вечер се очекува да доживее своја кулминација на плоштадот во Скопје.

Избраниците на Парондо го направија невозможното-возможно во полуфиналето со Барселона, а вчера доминираа од почетокот до самиот крај во финалето со Веспрем, докажувајќи дека имаат тимска хемија како ниту еден друг клуб на стариот континент. ЕХФ денеска ги објави и имињата на играчите кои го одбележаа фајнал-фор турнирот во Келн, а во идеалниот тим секако доминираат играчите на македонскиот и европски првак.

МВП Игор Карачиќ е најдобар плејмејкер, Кристопанс најдобар десен бек, Мораеш е најдобар пикер, додека Милосављев е убедливо најдобриот голман. Покрај четирите вардарци, во идеалниот тим се најдоа Штрлек како лево крило, Ненадиќ како десен бек и Гомез од Барселона како најдобро десно крило.

Видеото погледнете го ТУКА

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни