Поврзете се со нас

Светски првенства

Една добра четвртина и убедлив пораз за кошаркарите од Шпанија

Објавено

на

Кошаркарската репрезентација на Македонија доживеа тежок пораз од Шпанија во рамките од претпоследниот натпревар од квалификациите за пласман на Светското првенство кое е закажано за 2023 година.

Избраниците на Бајиќ загубија на гостински терен во Сарагоса  со огромни 80:44 и покажаа дека во моментов се далеку од посакуваното ниво.

Македонија одигра одлично само во првата четвртина во која бевме рамноправен противник на Шпанија.

Потоа следеше домашната доминација, а слекцијата на Шпанија иако во комбиниран состав од напад во напад само ја зголемуваше предноста за на крај таа да достигне до убедливи36 поени разлика

Во Македонија најефикасен беше Андре Јакимовски кој собра 14 поени, додека Николов и Крстевски завршија со по шест погодоци.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни