Поврзете се со нас

Шпанија

„Ѕверот“ од Премиер лигата пристигна на потпис во Барселона (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/Wolves

Адама Траоре беше пред трансфер во Тотенхем во летниот преоден рок, но откако зделката не се материјализираше во последен час, крилниот фудбалер сега направи трансфер во јануари.

Брзоногиот крилен напаѓач и дефинитивно прави кам-бек во клубот во кој се разви како фудбалер, бидејќи веќе е јасно дека Адама е во Барселона и во овие моменти ги минува медицинските прегледи.

Фудбалерот на Вулверхемптон имаше доста лоша прва полусезона кај „волците“, но Чави Ернандес верува дека ќе го извади најдобриот потенцијал од него, бидејќи го познава и од младинските денови во Ла Масија.

Првично, Траоре ќе настапува во Барселона како позајмен играч до крајот на сезоната, но ќе задржи право да го откупи неговиот договор и трансферот да стане перманентен за 30 милиони евра.

Адама кој е и повремен шпански репрезентативец имаше неверојатна трансформација во Премиер лигата и се претвори во еден од најмоќните играчи во светот, поради што од британските таблоиди го доби и прекарот „ѕвер“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни