Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Душебаев: Игравме со срце и заслужено ја победивме Барселона

Објавено

на

За „Дерби“ од Келн,
Александар Табаковски

Екипата на Вардар во својот прв настап на завршните турнири во Лигата на шампионите ќе игра во финалето и тоа откако вечерва во драматичен меч ја доби Барселона со 26-25.

Голот вреден победа беше дело на Лука Циндриќ пред самиот истек на времето, но еден од најдобрите актери на теренот беше Алекс Душебаев со седум постигнати голови.

-Игравме со срце и заслуживме да ја победиме Барселона која е една од најдобрите екипи на светот. Нашата одбрана беше фантастична, знаевме дека ни е потребен Штербик денеска, сите бевме на ниво, а и во нападот добро фунциониравме и на крај тоа беше разликата, -истакна бекот.

Утре следи меч за титулата со ПСЖ, а Душебаев верува дека и покрај заморот ќе најдат сили да ја израдуваат Македонија и ја донесат европската титула.

-Сега од Барселона доаѓаме на ПСЖ која исто е една од најдобрите екипи на планетава. Ова е тоа што го посакуваме го добивме, сме во финале. Имаме помалку од 24 часа да се спремиме, мораме да се одмориме, да видиме видео снимки и да се подготвиме најдобро што можеме. Мораме да најдеме сили и утре да славиме, -дополни Алекс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни