Поврзете се со нас

НБА

Дурент го заработи најлесниот милион во својата кариера

Објавено

на

blank

Кевин Дурент не одигра ниту еден натпревар сезонава во дресот на Бруклин Нетс, но затоа ќе заработи одлична годишна плата, па и бонуси кои се дел од неговиот договор.

Еден од нив му го донесе веројатно најлесниот милион долари во НБА кариерата, а Дурент го доби откако Нетс обезбедија пласман во плејофот.

Дурент ја пропушти цела сезона поради рехабилитација и желбата да биде максимално подготвен за следната, но тоа нема да биде пречка да го добие бонусот за пласман во плејофот во износ од 1 милион долари.

Големата ѕвезда на Нетс не е присутна ниту на завршницата во Орландо, исто како и неколку други важни играчи како Ирвинг, Динвиди и Џордан кои не се дел од ростерот на Бруклин.

Следната сезона Дурент ќе заработи 40,1 милиони долари само од платата од својот клуб.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни