Поврзете се со нас

Атлетика

Дуплантис собори светски рекорд на Бубка од 1994 година (Видео)

Објавено

на

blank

Шведскиот атлетичар Арманд Дуплантис вечерва постави светски рекорд во дисциплината скок со стап, надминувајќи го резултатот на легендарниот Сергеј Бубка и на отворено.

Дуплантис претходно го соборуваше рекордот во сала, но на митингот во Рим успеа да го надмине Бубка и во натпревар на отворено.

Рекордот на Украинецот изнесуваше 6,14 метри и беше актуелен од 1994 година, но вечерва Дуплантис од втор обид успеал да прескокне 6,15 метри.

Иако е јасно дека Дуплантис има потенцијал да постави и подобар резултат, вечерва не се ни обидел да го подобри рекордот.

Најдобриот резултат во сала постигнат во февруари изнесува 6,18 метри.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни