Поврзете се со нас

Атлетика

Дуплантис ја воодушеви домашната публика во Стокхолм со нов небесен скок и светски рекорд (Видео)

Објавено

на

Foto:instagram.com/mondo_duplantis

Арманд Дуплантис го продолжува совјот монопол во дисциплината скок со стап и веќе сигурно е дека само ќе ги подобрува рекордите од митинг на митинг, за што доказ е и последното случување од Дијамантската луга во Стокхолм.

Шведскиот атлетичар постави нов рекорд на отворено пред својата публика, бидејќи за еден сантиметар го подобри сопствениот рекорд од 2020-та година.

Дуплантис скокна 2 метри и 16 сантиметри во Стокхолм и постави нов светски рекорд во отворени услови, подобрувајќи го оној од 2 метри и 15 сантиметри кој датираше од март 2020-та година.

„Мондо“ Дуплантис е модерниот Бубка и едноставно е недопирлив за конкуренцијата, па при секој нов митинг, тој се предизвикува самиот себеси и го подобрува својот рекорд.

Само за потсетување, во месец март во Белград постави нов рекорд со скок со стап во сала, а истиот засега изнесува 2 метри и 20 сантиметри.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни