Поврзете се со нас

Италија

Дрис Мертенс донел конечна одлука за својата кариера

Објавено

на

Подолг период се шпекулираше за иднината на белгискиот фудбалер од редовите на Наполи, Дрис Мертенс.

Одреден период фудбалерот се поврзуваше со трансфер во Челси, а потоа медиумите го наведоа тимот на Интер како најсериозен кандидат за неговиот потпис.

Нико не очекуваше дека Мертенс би можел да остане во Наполи затоа што цела сезона одбиваше да го продолжи договорот со италијанскиот клуб.

Сепак, како што сега пишува „Кориере дело Спорт“, Дрис Мертенс пуштил рака со претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис за нов договор.

Според новиот договор, Мертенс ќе заработува по четири милиони евра по сезона, а истиот ќе биде со времетраење од две години.

Дрис Мертенс е најдобар стрелец во историјата на Наполи, а дополнителните две години престој во овој клуб дополнително ќе го зацврстат на врвот на стрелците во клубот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни