Поврзете се со нас

Шпанија

Драма во тимот на Димитриевски: Тренерот и спортскиот директор влегоа во клинч поради бојкотот на играчите (Видео)

Објавено

на

Состојбата во помалите шпански клубови дефинитивно не е розова и враќањето во некоја нормала донесе големи проблеми, бидејќи играчите почнаа да си ги бараат целите плати откако истите им беа намалени за 30 и повеќе проценти поради коронавирусот.

Многу клубови аплицираа ЕРТЕ и побараа помош од владата за исплатите на фудаблерите и на вработените во клубот, а бидејќи Рајо Валјекано не планира да ги дава максималните плати на играчите и во наредниот месец, првотимците означија бунит.

Столе Димитривески и неговите соиграчи одбија да тренираат се додека не се поправи и разреши ситуацијата, а целата оваа тензија донесе и една немила сцена во тренингот комплексот во Мадрид.

Дел од истата беа тренерот Пако Хемез и спортскиот директор Давид Кобењо, кој влезе во клинч со стручњакот и за малку не дојде до физички контакт.

Оваа сцена ја уловија медиумите од Шпанија кои ги следеа случувањата во тренинг центарот, каде Пако Хемез како претставник на играчите бараше брзо решавање на ситуацијата за доброто на сите. Ваквото негово инсистирање не му се допадна на Кобењо, кој на сиот глас му викаше:

– Немој да ме напаѓате сите, Пако не ме допирај, не ме допирај…..

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни