Поврзете се со нас

Евролига

Драма со среќен крај за „црвено-белите“: Недовиќ со тројка го реши првото српско дерби во Евролигата (ВИДЕО)

Објавено

на

Кошаркаритите на Црвена Звезда се победници во првото српско дерби против Партизан во Евролигата.

Пред фантастична атмосфера во Белгра, гостите се изборија за славје од 76:73 и тоа благодарение на Недовиќ кој постигна тројка на две секунди до крајот. Вилдоза го нападна кошот и потоа ја извади топката надвор до Недовиќ кој од аголот погоди за „црвено-бело“ славје.

Интересно е тоа што ова за него беше прва тројка во седмиот обид, но тоа и не е толку важно затоа што со 20 поени беше клучен играч кој го реши ова дерби. Вилдоза додаде 14, а Петрушев имаше 10 кошеви.

Кај домаќините Пантер беше лидер со 15 поени.

Звезда сега има учинок 6-6, додека Партизан е на 4-8 (победи/порази).

Останати резултати:

Алба-Фенербахче 75-104

Панатинаикос-Милано 90-77 (по прод.)

Макаби-Валенсија 84-68

Реал-Монако 94-95 (по прод.)

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни