Поврзете се со нас

Евролига

Доживеа потоп во Истанбул, па заработи отказ

Објавено

на

blank

Рускиот кошаркарски прволигаш Химки одлучи да ја прекине соработката со литванскиот стручњак Римас Куртинаитис.

Клубот од Москва одлучи да се збогува со Куртинаитис откако екипата ги загуби двата натпревари од овонеделната двојна програма во Евролигата со тоа што вчерашниот против Анадолу Ефес беше вистинска катастрофа, пораз од 39 разлика.

Химки сериозно вложи во составот за оваа сезона и навистина е неверојатно како таква екипа е закована на дното во Евролигата. Наследник на Куртинаитис е 54-годишниот Андреј Малцев кој доби шанса да се покаже на оваа функција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни