Поврзете се со нас

Германија

Дортмунд VS Шалке: Како една германска двојка го испрати рурското дерби (ВИДЕО)

Објавено

на

Екипата на Борусија Дортмунд му одржа вистинска лекција на Шалке 04 во рурското дерби кое попладнево се одигра на „Сигнал Идуна Парк“.

Ова беше меч кој комплетно му припадна на домашниот состав, а за тоа најдобро говори резултатот од 4-0. Секако овој триумф одлично им дојде на сите навивачи на „милионерите“, односно им падна многу тешко на оние кои го подржуваат составот од Гелзенкирхен.

Токму на оваа тема навивачи,„Дојче Веле“ направи една интересна вест и ни посочи како денеска изгледало дербито во еден дом, еден пар во кој момчето навива за Дортмунд, додека девојката за Шалке.

Bundesliga restart derby romance

Borussia Dortmund vs FC Schalke 04For this couple, the derby is never easy 😍💥⚽

Gepostet von DW Bundesliga Kick off am Samstag, 16. Mai 2020

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни