Поврзете се со нас

Германија

Дортмунд ја заборави шокантната елиминација во Купот и продолжи да го притиска Баерн (ВИДЕО)

Објавено

на

Екипата на Борусија Дортмунд пред неколку дена претрпе шокантна елиминација во Купот на Германија од второлигашот Сент Паули, но „милионерите“ тој непријатен резултат го оставија зад себе и попладнево славеа против Хофенхајм со 3-2 во Бундеслигата.

Хофенхајм е екипа која е доста незгодна и ретко губи кога игра во својот дом, но денеска Дортмунд пронајде решение и се избори за триумф со кој одново дојде на минус три во однос на лидерот Баерн Минхен кого утре го оечкува гостување во Берлин кај Херта.

Халанд, Ројс и Раум (автогол) беа стрелци на головите за победникот, додека Крамариќ и Ритер погодија за домаќините.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни