Поврзете се со нас

НБА

Дончиќ со „дабл-дабл“ донесе победа за Далас против Торонто

Објавено

на

Вечерта помеѓу сабота и недела се одиграа уште девет натпревари од најатрактивната кошаркарска лига во светот, НБА Лигата.

Меѓу сите тие натпревари, за издвојување беше средбата помеѓу Далас и Торонто која заврши во корист на гостинскиот тим кој славеше со 103:95.

И овојпат предводник на Далас беше Лука Дончиќ кој запиша „дабл-дабл“ учинок со 27 постигнати поени и 12 запишани скокови. Одлични беа и неговите соиграчи Тим Хардавеј кој даде 25 поени и Кристап Прозингис кој мечот го заврши со 18 постигнати поени.

Во таборот на Торонто пак се истакнаа Ануоби кој уфрли 23 поени и Фред Ванвлит кој застана на 20 уфрлени поени.

Резултати:

Кливленд- Атланта 101:95

Индијана- Мајами 102:91

Торонто- Далас 95:103

Чикаго- Детроит 97:82

Минесота- Њу Орлеанс 96:89

Сан Антонио- Милвоки 111:121

Портланд- Феникс 134:105

ЛА Клиперс- Мемфис 114:120

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни