Поврзете се со нас

НБА

Дончиќ не можеше сам против Бостон, но импесионираше со потегот на натпреварот (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/dallasmavs

Лука Дончиќ постигна 30 поени во поразот од Бостон на отворањето на финалната серија во НБА плејофот, но тоа беше недоволно за успех на гостите, кои постигнаа едвај 89 поени на првиот натпревар со големиот фаворит.

Словенецот повторно имаше свои моменти на теренот и ги оставаше противниците без дефанзивец одговор, а една таква ситуација му го донесе веројатно и најдобриот потег на натпреварот.

Дончиќ успеа да се ослободи од Порзингис и да влезе во рекетот, а таму во свој стил реализираше преку троен блок од редовите на Селтикс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни