Поврзете се со нас

Олимписки игри

Дончиќ испорача нов трипл-дабл, Словенија останува во игра за настап на ОИ (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: x.com/loupaya

Селекцијата на Словенија успеа да обезбеди место во полуфиналето на квалификацискиот турнир за Летните Олимписки Игри кој се игра во Грција.

Словенците го потврдија статусот на фаворити и го суредија Нов Зеланд со 104:78 со што завршија втори во групата зад Хрватска што значи дека ќе играат со првиот од другата група во која се Грција, Египет и Доминиканска Република.

Избраниците на Секулиќ во завршницата промашија неколку шутеви, тројки за 29 разлика, момент кој ќе им го донесеше првото место во групата. Последниот шут не го реализираше Дончиќ кој ова соочување го заврши со 36 поени, 11 скока и 10 асистенции.

Најголема помош му беше Нибо со дабл-дабл од 20 кошеви и 12 скокови.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни