Поврзете се со нас

НБА

Дончиќ даде повеќе поени, но Богдановиќ ја доби балканската драма во НБА лигата (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/DetroitPistons

Во единствениот натпревар кој се играше во НБА лигата рано утрово се сретнаа два тима кои се во ужасна форма, па на крајот истиот се решаваше со драма и продолжение.

Детроит Пистонс ја прекина црната серија од три порази во низа со победата од 131:125, додека Далас на Лука Дончиќ потврди дека е во навистина незавидна ситуација со петтиот пораз на последните шест натпревари.

Дончиќ не може се сам и овојпат недоволни за победа беа неговите 35 поени, 5 скокови и 10 асистенции, бидејќи во Детроит имаше повеќе расположени играчи за надмудрување.

Всушност, Бојан Богдановиќ беше лидер на Детроит и Хрватот успеа да ја добие балканската драма против Дончиќ со неверојатна претстава, во која имаше процент на шут 10 од 14.

Искусниот Богдановиќ погоди и пет тројки од шест обиди, а натпреварот го заврши со 30 поени, 4 скокови и 4 аситенции, но украде и две топки.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни