Поврзете се со нас

Франција

Донарума си даде оценка за првата сезона во ПСЖ и најави огромна промена

Објавено

на

Foto:instagram.com/gigiodonna99

Кејлор Навас пристигна во редовите на ПСЖ како најдобар играч на Европското првенство, но во својата прва сезона во Париз, италијанскиот чувар на мрежата се соочи со жестока конкуренција и не ја доби минутажата која ја посакуваше.

Самиот Италијанец признава дека било тешко да се прифати ротацијата од страна на тренерот Покетино, но истовремено е убеден дека тоа нема да се повтори наредната сезона и дека тој ќе биде прв голман на тимот.

– Ова не беше лесна сезона за мене, ќе си дадам 7 од 10 како оценка. Знам дека можам да дадам повеќе, дека мора да играм повеќе. Оваа сезона играв само половина од натпреварите и тоа не беше лесно.

– Не можев да го дадам најдоброто во овие услови, но сигурен сум дека ќе дадам многу повеќе за тимот и клубот во иднина. Имам многу добар однос со Кејлор Навас, двајцата сме добри момци и изградивме одличен однос.

– Сепак, наредната сезона нема да биде ваква. Клубот ќе направи избор и нема одново да има ваква ситуација со менување на минутажата. Добро ја изменаџиравме првата сезона, но во втората нема да се повтори истото, – вели Донарума во интервјуто за новинската агенција „АФП“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни