Поврзете се со нас

Франција

Донарума му подари гол на Монако, ПСЖ „испука петарда“ на „Паркот на принцовите“ (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/PSG_English

Фудбалерите на Пари Сен Жермен остварија убедлива победа над Монако од 5-2 во дерби средбата од 13. коло во првата лига на Франција.

Соочувањето на „Паркот на принцовите“ донесе многу возбудувања, седум гола и славје на „светците“ кои со вкупно 30 бода се на лидерската позиција на табелата.

Рамош во 18 минута донесе предност на ПСЖ, предност која кратко траеше затоа што по киксот на Донарума во 22 минута, некогашниот играч на Ливерпул, Минамино израмни на 1-1.

Сепак до крајот на првиот дел домаќините преку Мбапе се стекнаа со нова предност, позитива која во вториот дел продолжи да расте со головите на Витиња и Дембеле.

Балагун во 75 донесе надеж за гостите дека можат нешто да направата за да во 96 минута Коло Муани го постави конечниот резултат.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни