Поврзете се со нас

Свет

Доминацијата продолжува: Митревски и Порто повторно се шампиони на Португалија

Објавено

на

foto: www.facebook.com/fcportosports

Порто на македонскиот репрезентативец Никола Митревски дојде до уште еден пехар во првата лига на Португалија.

Никола и неговите колеги славеа на гостувањето кај Мадеира со 33-25 што беше доволно за потврда на пехарот, но и продолжување на доминацијата на Порто во шампионатот. Ова за португалскиот великан беше 24. лигашки трофеј, а до истиот дојде пред големите ривали Спортинг и Бенфика.

Беа остварени 24 триумфи во 26 натпревари или вкупно беа освоени 75 бода, односно еден повеќе од најблискиот конкурент Спортинг.

Меѓутоа сезоната за Порто тука не заслужува следи завршницата на Купот каде Митревски и соиграчите за противник во полуфиналето го имаат токму Спортинг на 10 јуни. Другиот пар е Мадеира-Повоа.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни