Поврзете се со нас

Италија

Додека сите гледаат мундијал, првото зимско засилување за Мурињо слета во Рим (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/ASRomaEN

Жозе Мурињо како тренер на Рома во неколку наврати мораше да ги одмери силите со Бодо Глимт, но од тие четири пресметки со Норвежаните минатата сезона, јасно е дека Португалецот посебно анализирал и еден играч.

Доказ за тоа е денешната потврда која пристигна од Рим по низата шпекулации за првото зимско засилување на Рома, кое во наредните неколку часа ќе биде и официјално потврдено од страна на клубот.

Додека сите ги гледаат возбудувањата на мундијалот во Катар, Жозе може да се радува на засилувањето кое го добива во својот тим, а кој го добива по рецепт кој веќе се покажа како одличен за него изминатиот летен преоден рок.

Мурињо добива уште еден слободен агент, а тоа е Ола Солбакен кој доаѓа од редовите на Бодо Глимт откако му заврши договорот со познатиот норвешки клуб.

Солбакен вечерва беше уловен на аеродромот во Рим и следен чекор се официјалните лекарски прегледи, по што ќе стави потпис на долгорочен договор до 2027-ма година.

Норвежанецот има 24 години и игра на повеќе позиции во нападот, што е јасна потврда дека Жозе не е задоволен од своите офанзивци во првиот дел од сезоната.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни