Поврзете се со нас

Италија

Добри вести за шампионот: Осимен ја продолжува соработката со Наполи

Објавено

на

Foto:twitter.com/en_sscnapoli

Нигерискиот репрезентативец, Виктор Осимен е на добар пат да ја продолжи соработката со италијанскиот прволигаш Наполи.

Двете страни имале позитивни разговори и се се поблиску до нов договор во кој ќе има и откупна клаузула. Тоа е што е важно е дека ниту клубот, ниту играчот или неговите преставници не брзаат за да се затвори оваа тема затоа што станува се појасно дека Осимен не сака ова лето да го напушти Неапол.

Голема сума на пари бара калчолигашот за да се случи тоа, па екипи како ПСЖ, Баерн Минхен и Манчестер Јунајтед бараат други алтернативи.

Осимен е еден од најдобрите играчи на Наполи, најдобар стрелец, голгетер на тимот и тој заедно со Квича Кварацхелија беше најзаслужни што Скудетото се врати во овој крај на Италија по пауза од 33 години.

Актуелниот договор му завршува во јуни 2025 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни