Поврзете се со нас

Свет

Димитријевиќ со двоцифрен ефект, Валенсија не успеа да го изненади Реал Мадрид

Објавено

на

Фото: Twitter.com/valenciabasket

Валенсија беше конкуретна три периоди во дуелот со фаворизираниот Реал Мадрид, но Нено Димитријевиќ и неговите соиграчи не успеаја да го изненадат трофејниот клуб пред своите фанови (79:93)

Домашниот тим водеше со 23:20 по првиот период, но Реал Мадрид имаше предност на полувреме од три поени, а последниот период започна со плус четири за гостите.

На почетокот на тој период, Реал стигна до предност од тринаесет поени, по што Валенсија не успеа да фати приклучок, а противникот си обезбеди убедлива победа со резултат 79:93.

Димитријевиќ го заврши дуелот со 12 поени и 3 асистенции, Риверо постигна 15, а најефикасен во редовите на Валенсија беше Хермансон со 20 поени.

Фернандес со 12 поени беше најефикасен на теренот во редовите на Реал Мадрид, а еден поен помалку забележаа Ертел и Јабусел.

Реал останува без пораз по пет одиграни натпревари во шпанската лига, а Валенсија стигна до трет пораз.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни