Поврзете се со нас

Европски купови

Димитријевиќ се врати во тимот, Хувентуд изненаден од Уникаха

Објавено

на

Хувентуд загуби од Уникаха во шпанското дерби во Еврокупот (77:90) и пропушти можност уште вечерва да го потврди пласманот во четвртфиналната рунда на ова натпреварување.

Ненад Димитријевиќ се врати во редовите на тимот од Бадалона, но и неговиот настап не беше доволен да се спречи поразот од големиот шпански ривал.

Второто полувреме беше тоа во кое Уникаха успеа да покаже подобра игра и да ја направи разликата, па Хувентуд сега се најде во потешка позиција во својата група.

Димитријевиќ одигра девет минути и постигна 4 поени, а најефикасен во неговиот тим бил Басас со 21 поен. Уникаха била предводена од Вачински и Фернандез со по 22 поени.

За Хувентуд ова е втор пораз по ред, додека Уникаха стигна до првата победа, а тимот на нашиот Димитријевиќ ќе се бори за второто место во директниот дуел со Нантер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни