Поврзете се со нас

Свет

Димитријевиќ перфектен против Зенит, Уникс го дозна ривалот за четвртфиналето во ВТБ лигата

Објавено

на

foto: www.facebook.com/unicsbasket

Македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ одигра перфектна партија за Уникс Казан во пресметката против Зенит во ВТБ лигата.

Клубот од Санкт Петербург славеше со 83-78, но истата нема да им донесе подобра позиција во плејофот, односно го освоија третото место кое во четвртфиналето ги носи на МБА Москва. Кога е во прашање Уникс тој во четвртфиналната плејоф рунда ќе игра против Парма Перм.

Димитријевиќ на денешниот меч одигра совршено со 14 поени или поточно имаше пет од пет за два и четири од четири од пенал линијата. Имаше и четири асистенции и 1 украдена топка.

Кога е во прашање пак ЦСКА Москва на Емил Рајковиќ, „армејците“ го добија Локомотив Кубан со 94-74, односно во првата нокаут рунда ќе играат против Автодор.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни