Поврзете се со нас

Европски купови

Димитријевиќ меѓу најдобрите на теренот, Хувентуд го доби шпанското дерби во Еврокупот

Објавено

на

blank

Ненад Димитријевиќ и Хувентуд остварија важна победа на дуелот против Уникаха од кошаркарскиот Еврокуп, на натпревар кој заврши со резултат 86:95.

Каталонскиот тим на најдобар можен начин го започна настапот во Топ 16 фазата, но мораше да прави резултатски пресврт за да стигне до победата.

Домаќините имаа плус 12 во третиот период, но гостите беа подобри во целиот втор дел, го преземаа водството во четвртата четвртина и на тој начин го поправија впечатокот од првите дваесет минути, обезбедувајќи гостинска победа.

Димитријевиќ беше меѓу најдобрите на теренот и постигна 13 поени, а имаше и 7 асистенции и 2 скока на оваа средба.

Најефикасен кај Хувентуд беше Броџиански со 21 поен, додека Томиќ го завршил натпреварот со 18 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни