Поврзете се со нас

Свет

Димитријевиќ го преводеше Уникс до седмата победа во ВТБ лигата

Објавено

на

foto: www.unics.ru

Уникс Казањ на нашиот Ненад Димитријевиќ им се врати на победите во ВТБ лигата и тоа против составот на Парма Перм кој го совлада на негов терен со 87:77.

По изедначената прва четвртина (22-22), гостите заиграа подобро и во сите преостанати периоди беа подобри од ривалот и со тоа си го отворија патот до седмиот сезонски триумф во ова натпреварување.

Диригент, лидер беше токму македонскиот репрезентативец Димитријевиќ со 20 поени на кои додаде 2 скока и 4 асистенции, најголема поддршка му беше Рејнолдс со 19 кошеви и 4 скокови.

Џонсон за Парма пак реализираше 18 кошеви.

Во наредното коло Уникс ќе го пречека составот на Енисеј кој исто е во горниор дел на табелата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни