Поврзете се со нас

Европски купови

Димитријевиќ блескаше, Хувентуд го победи Монако

Објавено

на

Шпански Хувентуд оствари нова победа во Топ 16 фазата на кошаркарскиот Еврокуп, а најзаслужен за триумфот над Монако (79:72) беше македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ.

Нено беше расположен за игра и постигна 22 поени, а имаше и 3 скокови и 2 асистенции, со што го заврши натпреварот како најдобар поединец на теренот.

Димитријевиќ со одличната партија си ја заслужи минутажата, откако помина повеќе од 30 минути на теренот, а Хувентуд го реши победникот во второто полувреме, во кое покажа повеќе од противникот.

Зад Димитријевиќ меѓу стрелците се најдоа Броџиански со 11 и Лопез-Аростеги со 9 поени, додека кај Монако најдобар реализатор бил Најт со 17 поени.

Со победата во дербито во својата група, Хувентуд сега има максимален учинок од три победи и прво место на табелата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни