Поврзете се со нас

Македонија

Дибиров: Среќата беше на наша страна, ова ривалство…

Објавено

на

Тимот на Вардар доби уште една битка со Еурофарм Пелистер и го освои Купот на Македонија.

„Црвено-црните“ по една вистинска драма, неизвесност се изборија за славје во Кавадарци со 23-22 и со тоа направија уште еден исчекор кон потврда во доминацијата во македонскиот ракомет со оглед на тоа што се во пол позиција за пехарот и во шампионатот.

Ветеранот Тимур Дибиров беше среќен и задоволен поради освоениот пехар, но во исто време не заборави да спомене колку е одлично ова ривалство на клубовите од Скопје и Битола.

-Секој меч е посебна приказна, бевме свесни дека ќе биде многу тешко, затоа што секоја битка има нешто посебно, секогаш е различно. Имаме ривалство со Пелистер и секој меч е непредвидлив. Честитки до ривалот, овојпат и среќата беше на наша страна.

-Горд сум на моите момци и стручниот штаб што се извлековме од овој тежок натпревар. Важно е што победивме. Ривалството меѓу Вардар и Еурофарм Пелистер е одлично за македонскиот ракомет и верувам дека ќе трае, -порача Дибиров.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни