Поврзете се со нас

Италија

Дибала со емотивно обраќање до фановите на Јувентус: Нашите патишта се разделуваат (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/juventusfcen

Пауло Дибала не можеше да прекине да плаче на вчерашниот натпревар против Лацио, кој беше последен за него во дресот на Јувентус на стадионот во Торино.

Во заедничката проштална вечера која ја имаа со Кјелини, Аргентинецот беше оној кој не можеше да ги контролира емоциите и беше постојано тешен и поддржуван од своите соиграчи, па откако успеа да се прибере, сега им испрати и емотивно видео на тифозите на Јувентус.

Огромен дел од фановите на Јуве се против одлуката на клубот да не му се продолжи договорот на Аргентинецот, па поради тоа, управата доби и свирежи за време на дербито со Лацио.

– Дојдов тука на 21 година, бројка која ја имав и на дресот кој го носев. Овие изминати  години, пораснав како играч и како личност. Тоа беа убави години, години исполнети со забава, работа, голови и победи. Не беше секогаш се како што посакувавме и како што заслужувавме, но никогаш не се откажавме.

– Благодарение на овои тим, остварив високи цели, тука добив специјални соиграчи и секогаш ја чувствував љубовта од тифозите  и од луѓето и децата, тоа нема да го заборавам. Со текот на годините, одговорностите растеа и јас се обидував секогаш да го дадам најдоброто. Бевме заедно седум години, седум години во кои минавме убави моменти, но и тешки моменти. Нашите патишта се разделуваат, но секогаш ќе бидете во моето срце бидејќи покажавте голем респект. Се надевам дека се погрижив за скапоцено време, ви благодарам на сите, – гласи обраќањето на Дибала.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни