Дибала го извлече Јувентус во неубедливиот настап против Милан (Видео)

Dibala-mil

Пауло Дибала повторно беше џокер на Маурицио Сари, а со неговиот гол Јувентус стигна до тешка и минимална победа над Милан (1:0).

Милан одигра одлично во првото полувреме и беше поопасен пред голот на Шчесни, а Јувентус мораше да презема барем мала иницијатива во продолжението, но повторно имаше проблеми да креира шанси на противничката половина.

Роналдо помалку несекојдневно ја напушти играта уште во 55. минута, а неговата замена Дибала, подоцна го реши победникот.

Дибала беше дел од одлична акција на мал простор на Јувентус во 77. минута, Игуаин забележи уште една асистенција, а неговиот сонародник со одличен завршен потег го исфрли од игра Ромањоли и го совлада Донарума.

Јувентус ја задржа предноста до крајот и ги освои бодовите против Милан кој пак има седум порази на дванаесет одиграни натпревари.

Facebook Коментари