Поврзете се со нас

Италија

Ди Канио за ѕвездата на Милан: Тој е играч кој прави разлика…

Објавено

на

Foto:twitter.com/acmilan

Милан направи доста промени во играчкиот кадар пред почетокот на оваа сезона, доста фудбалери беа доведени на „Сан Сиро“, а еден од нив беше и офанзивецот Кристијан Пулишиќ.

Американецот слета во Милано за сума од 20 милиони евра и има навистина квалитетна прва кампања и најдобар доказ за тоа се 12 голови и 8 асистенции во досегашниот дел од натпреварувачката 2023/2024.

Паоло Ди Канио смета дека Пулишиќ прави разлика, но и дека може да биде уште подобар ако ги избегне проблемите со повредите кои ги имаше во текот и на оваа сезона.

-Пулишиќ има големо искуство, тој веќе има победено во кариерата. Тој е играч со темпо кој добро ја контролира топката, брзо размислува и може уште подобро во Италија. Причината е што не ги наоѓа се истите повреди кои го забавија, па последователно наоѓа конзистентност.

-Тој е играч кој прави разликата: како крилен напаѓач може да влезе внатре, може да комбинира. Во последниот натпревар тој спринтираше 50 метри, тие свежи нозе се важен елемент, -порача Паоло.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни