Поврзете се со нас

Италија

Ди Канио одбил да му биде десна рака на Манчини во Саудиска Арабија

Објавено

на

Роберто Манчини ја напушти клупата на италијанската репрезентација, но кратко траеше неговиот одмор затоа што експресно прифати да биде селектор на Саудиска Арабија за што доби низа на критики од јавноста на Апенините, неговите сонародници кои веруваат дека отишол на Блискиот Исток поради парите.

Како и да е, Манчини се впушти во новиот предизвик, работи со азиската репрезентација во која сакал да го доведе Паоло Ди Канио. Некогашниот ас на Наполи, Милан, Јувентус и Лацио добил понуда да му биде негов помошник, десна рака, меѓутоа Ди Канио ја одбил истата.

-Не реков само „не“ на парите од нафтата, бидејќи тоа ќе беше важно искуство во средина што сака да расте и да се етаблира, како што правам јас. Роберто Манчини не ми понуди помала улога, тој ме сакаше како втор тренер на теренот за да тренирам и да ги подобрувам играчите.

-Неговото додворување ме направи горд, особено со оглед на тоа што не сме особено блиски: неколку игри на падел, разговор и не многу повеќе, па ако размислуваше за мене, тоа е затоа што верува во моите идеи и мојата работа. Сакам да му се заблагодарам, не беше лесно да се одлучам, долго размислував за тоа и на крајот избрав да го следам моето срце, -истакна Ди Канио за „Ла Стампа“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни