Поврзете се со нас

Франција

Дешамп повика тројца дебитанти и појасни како ќе го избере новиот капитен

Објавено

на

Foto:instagram.com/equipedefrance

Франција го очекува стартот на квалификациите за ЕП 2024 во улога на фаворит во својата група, а селекторот Дидие Дешамп го објави и првиот список во овој циклус.

На истиот се најдоа тројца дебитанти, односно голманот на Ленс, Брис Самба, Весли Фофана од Челси и Кефрен Турам од Ница.

Интересна тема за новинарите била и новиот капитен на Французите, бидејќи Иго Лорис и Рафаел Варан решија да се повлечат од националниот тим.

– Неколку фудбалери се потенцијални капитени, меѓу нив е и Мбапе.

– Сепак, прво сакам да разговарам со нив, бидејќи носењето капитенска лента е посебна одговорност. По тој разговор ќе ја објавам одлуката, – изјавил Дешамп.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни