Поврзете се со нас

Франција

Дешамп го избрал новиот француски капитен

Објавено

на

Foto:twitter.com/equipedefrance

Повлекувањето на Иго Лорис од националниот тим го врати на дневен ред капитенското прашање во француската репрезентација, па селекторот Дидие Дешамп мораше да пресече пред почетокот на квалификациите за ЕП.

Селекторот најави дека има неколку кандидати и првично сака да поразговара со нив, а според „Лекип“, на крајот изборот паднал на Килијан Мбапе.

– Мбапе има повеќе квалитети, а еден од нив му е добрата комуникација со соиграчите, – изјави Дешамп по првиот собир на националниот тим.

„Лекип“ пренесува дека одлуката наскоро ќе биде официјално потврдена, по што Мбапе ќе биде нов лидер на селекцијата која играше во финалето на последното СП.

24-годишниот Мбапе има 66 настапи и 36 гола во дресот на националниот тим.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни