Поврзете се со нас

Евролига

Десетте најплатени играчи во Евролигата, Миротиќ е на врвот

Објавено

на

Денеска започнува новата сезона во Евролига, а во пресрет на истата специјализираниот сајт за кошарка „Јурохупс“ објави Топ 10 листа на играчи кои најмногу ќе заработат во натпреварувачката 2022/2023.

Меѓу десетте најплатени играчи дури тројца се од Балканот ако на таа листа го ставиме Никола Миротиќ кој е од Црна Гора, ама како што е познато поседува и шпански пасош. Имено токму Миротиќ е асот на кога ќе му легнат најмногу средства на сметката, односно ќе заработи 5 милиони долари од Барселона.

По него следи дуото на Анадолу Ефес, Шејн Ларкин и Василија Мициќ, првиот со 4 милиони долари, вториот со 3,3 милиони долари.

Ова е Топ 10 листата:

1. Никола Миротиќ 5.000.000 $

2. Шејн Ларкин 4.000.000 $

3. Василије Мициќ 3.300.000 $

4. Милош Теодосиќ 2.100.000 $

5. Вил Клајбурн 2.000.000 $

6. Мајк Џејмс 2.000.000 $

7. Николо Мели 2.000.000 $

8. Кевин Пенгос 2.000.000 $

9. Томаш Саторански 2.000.000 $

10. Токо Шенгелија 2.000.000 $

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни