Поврзете се со нас

НБА

Денвер влезе во криза, неверојатниот Јокиќ не спречи испаѓање од НБА купот (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/nuggets

НБА купот е новоформирано натпреварување кое беше промовирано на стартот на сезоната, а веќе во почетната фаза го добивме и најголемото изненадување.

Денвер е во резултатска криза и шампионот не изгледа навистина добро во овој момент, нешто што беше потврдено со поразот од Хјустон и елиминацијта во НБА Купот.

Ова натперварување се игра напоредно со регуларниот дел од сезоната и треба да понуди дополнителни искри во пресметките меѓу екипите, но во овој период тоа не ги разбуди шампионите кои претрпеа пораз од Хјустон со резутлат 105:86.

Тимот на Мајкл Мелоун има скор од 2:2 во групата Запад 2 во НБА купот, па така уште отсега е познато дека нема шанси за пласман во четвртфиналето.

За Денвер ова беше петти пораз на последните седум меча во Америка, а залудна беше и неверојатната партија на Јокиќ кој мечот го заврши со 38 поени, 19 скокови и 8 асистенции.

НБА резултати:

Орландо – Бостон 113:96
Мемфис – Феникс 89:110
Њујорк – Мајами 100:98
Торонто – Чикаго 121:108
Хјустон – Денвер 105:86
Индијана – Детроит 136:113
Милвоки – Вашингтон 131:128
Минесота – Сакраменто 111:124
Голден Стејт – Сан Антонио 118:112
ЛА Клиперс – Њу Орлеанс 106:116

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни