Поврзете се со нас

Шпанија

Дембеле ги стопирал преговорите со Барселона

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBarcelona

Усман Дембеле предизвика драматична ситуација, но сепак остана во Барселона, за сега неговиот статус повторно да е нејасен.

Французинот е повреден и во моментов не настапува за Каталонците, но „Спорт“ тврди дека истовремено ги стопирал и преговорите со клубот.

Договорот на десното крило истекува по една година, а откупната клаузула од 50 милиони евра значи дека лесно може да заврши во друг клуб, ако не го продолжи договорот со Барса и не биде елиминирана таа клаузула.

Агентите на Дембеле не се задоволни од фактот што Барселона не може да му ја зголеми платата на фудбалерот, па затоа решиле да ги стопираат преговорите.

Ако ситуацијата не се промени, можно е Барса да се реши и за продажба на Дембеле во јуни, со што би го финансирала и евентуалното враќање на Меси.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни