Поврзете се со нас

АТП

Дел Потро изненади: Ќе се обидам да се вратам и да играм на Ју-Ес Опен поради Меси

Објавено

на

Foto:twitter.com/atptour/Sergio Llamera

Хуан Мартин Дел Потро понесен од фудбалската еуфорија во Аргентина вети дека ќе се врати на тениските терени доколку „гаучосите“ станат светски шампиони, па откако се случи тоа, пензионираниот тенисер се почесто е прозиван во јавноста.

Популарниот Делпо стави предвремен крај на својата кариера поради тешката повреда на коленото, па иако се чинеше дека неговиот крај е загарантиран, сега самиот призна дека ќе се обиде да направи исчекор, односно ќе се потруди да настапи на овогодинешното издание на Ју-Ес Опен.

Станува збор за турнирот на кој тој ја освои единствената грен-слем титула во кариерата, па навистина би било убаво и специјално да го видиме Аргентинецот во Њујорк на последниот грен слем во годината.

– Како што веќе реков, за мене никогаш нема да биде проблем да го фатам рекетот во раце и да пробам да играм, но ќе видиме што ќе кажат колената. Ќе се обидам да играм на Ју-Ес Опен, тој турнир е специјален за мене и ќе дадам се од себе за да се подготвам. Има доволно време, ќе почнам да тренирам и ќе видиме како ќе реагираат нозете.

– Лео Меси и останатите ме вратија на тренинг, поради нив ќе пробам да играм во Њујорк. Пред Катар не ми паѓаше на памет да се вратам да играм, но сега многу размислувам за тоа. Се уште чувствувам болка, но ќе видиме како ќе се развиваат работите. Јас ќе дадам се од себе за да се најдам на Ју-Ес Опен, – изјави Дел Потро.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни