Поврзете се со нас

Англија

„Дејли Мејл“ ја откри платата на Халанд: Гол машината добива цело богатство од Сити

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

Ерлинг Халанд веќе го потврди трансферот во Манчестер Сити како одличен избор за себе, но и за клубот, па платените 51 милиони фунти изгледаат минорни од денешна перспектива.

Норвежанецот ги полни мрежите на ривалите, а истовремено ги полни џебовите со милиони речиси на неделно ниво.

„Дејли Мејл“ објави дека благодарение на основната плата и бонусите, неделната плата на Халанд стигнува до 865.000 фунти, што е далеку над она што го добиваат соиграчите.

Халанд договори висока плата и голем број бонуси, кои се активираат со големиот број погодоци, а за актуелната сезона се очекува да добие вкупно околу 45 милиони фунти.

Норвешкиот напаѓач досега постигна 19 гола на 12 натпревари.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни