Поврзете се со нас

Италија

Де Лаурентис ја потврди повредата на Осимен и изрази жалење за тројното соочување со Милан

Објавено

на

Наполи ќе треба да се соочи со Милан три пати за краток период, вклучувајќи го четвртфиналето на Лигата на шампионите, но барем на два од овие натпревари веројатно ќе биде без својот најважен напаѓач.

Виктор Осимен заработил повреда за време на настапите за нигериската репрезентација, па Наполи потврди дека го очекува одредена пауза.

Претседателот Аурелио Де Лаурентис денеска им признал на новинарите дека тимот на Спалети ќе мора одреден период да се снаоѓа без голгетерот.

– Осимен нема да игра неколку недели, барем така се надеваме.

– Смешно е што мораме да играме со иста екипа три пати во еден месец, посебно ако си во Европа и сакаш да се мериш со клубовите од другите земји.

– Ќе беше подобро Милан и Наполи да играат со други екипи, но за жал, додека не се ослободиме од УЕФА, сите ќе бидеме робови на ова Министерство за фудбал, – рекол Де Лаурентис.

Наполи го пречекува Милан во недела во рамките на Серија А, а десет дена подоцна ќе му гостува на истиот противник во ЛШ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни