Поврзете се со нас

Европски првенства

Данска со убедлива победа над Холандија се чекираше во полуфиналето

Објавено

на

Репрезентацијата на Данскаја потврди фаворитската улога, недозволувајќи изненадување против незгодната Холандија на ова Европско првенство, и славеше убедлива победа од 35:23.

По оваа победа, Данска и дефинитивно се чекираше во полуфиналето и како што се очекуваше останува во битка за медал од континенталниот собир.

Данска ја презеде контролата над играта и резултатот уште од самиот старт на натпреварот и не дозволи во ниту еден момент Холандија која играше без најдобриот стрелец, Кај Смитс, резултатски да им се доближи.

Гидсел одигра натпревар без грешка за Данците во кој постигна девет погодоци, додека седум пати прецизни беа Микел и Јохан Хансен.

Во редовите на Холандија во отсуство на Смитс, најдобар поединец беше Баијенс со шест постигнати голови.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни