Поврзете се со нас

Светски првенства

Данска се одбрани од налетот на Шпанија и ќе игра за нова светска титула

Објавено

на

фото: https://twitter.com/ihf_info

Селекцијата на Данска е првиот патник во финалето на 28. Светско ракометно првенство во кое ќе се соочи со подобриот од пресметката меѓу Шведска и Франција.

Данците беа подобри од Шпанија со 26-23 во еден возбудлиив меч во кој скандинавците одиграа едно сигурно прво полувреме во кое се стекнаа со убава предност (15-10), но „црвената фурија“ како многупати досега покажа големо срце, упорност и во вториот дел во неколку наврати беа само на минус еден.

Сепак скандинавците не дозволија пресврт, се одбранија од комплетниот напад, налет на противникот и изборија пласман во големото финале во кое ќе се обидат да дојдат до третата мундијалска круна во низа со што би било испишана нова историја.

Питлик со шест гола беше најфикасен кај Данците, додека Алекс Душебаев даде пет на спротивната страна.

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни