Поврзете се со нас

НБА

Данска додаде гас и ја прегази Холандија

Објавено

на

foto: www.facebook.com/ehfeuro

Селекцијата на Данска продолжува да реди победи на Европското првенство, овој пат прво славје во втората фаза и тоа во соочувањето со Холандија кое заврши со резултат 39:27.

Првиот дел мина во израмнета игра и на пауза се замина со минимална предност на скандинавците од 18:17. Меѓутоа по паузата сликата беше сосема поинаква, „лалињата“ не можеа да го следат ритамот, немаа решенија и постигнаа само 10 гола што на крајот им донесе убедлив пораз од 12 разлика.

Гидсел со девет гола беше прво име кај Данците, на спротивната страна Тен Велде имаше осум реализации.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни