Поврзете се со нас

Балкан

Далиќ: Тешко е постојано да произведуваме нови играчи

Објавено

на

Foto:twitter.com/HNS_CFF

Селекцијата на Хрватска не се прослави на првата квалификациска средба против Велс на која имаше победа се до судиското продолжение во кое дозволи да прими лесен гол и на тој начин да загуби два бода.

Сега пред Хрватите е нов предизвик, битка со Турција на нивен терен во Бурса.

-Не очекувам еднонасочен натпревар како на „Пољуд“, треба да бидеме многу внимателни. Натпреварот ќе биде тежок затоа што Турците се секако подобри од Велс, -истакна селекторот Златко Далиќ кој смета дека Хрватска има потенцијал, но и дека не е лесно постојано да се вадат играчи.

-Хрватска има потенцијал, но тешко е постојано да се произведуваат нови играчи. Ние сме 3,5 милиони, а Турците 85 милиони. Бурса има три милиони жители, а Хрватска е 3,5. И ние сме втори и трети на светот, -порача Далиќ.

Средбата Турција-Хрватска се игра утре од 20:45 часот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни